اطلاعات عمومی حقوق
ثبت اختراع یا پتنت

ثبت اختراع یا پتنت و نکات مهم

اگر میخواهید تمام آنچه را که در زیر مجموعه نکات مهم درباره ثبت اختراع یا پتنت قرار میگیرد بدانید، پس با ما همراه باشید.

تقریبا همه ما با مفهوم کلی اختراع و اینکه ثبت اختراع یا پتنت به چه معنا و مغهومی است آشنایی داریم. در اینجا اما به نوعی مفصل به تمام وجه‌های مرتبط با آن میپردازیم. پس بد نیست بدانیم اختراع دقیقا به چه معناست تا بفهمیم که دستاورد ما اختراع محسوب میشود یا خیر. و اینکه اگر دستاورد ما اختراع محسوب میشود چگونه میتوانیم آن را به نام خود به ثبت برسانیم. همچنین درباره مالکیت معنوی بیشتر خواهیم دانست.

مفهوم اساسی اختراع و ثبت اختراع یا پتنت

یک پتنت که به انگلیسی معادل است با Patent و در فارسی به آن اختراع گفته میشود. در واقع اختراع یا پتنت نوعی از مالکیت معنوی (Intellectual property که به آن IP نیز گفته میشود) است. این مالکیت معنوی مرتبط با اختراعیا پتنت به “دارنده حق امتیاز انحصاری” یا همان “مالک”، حقوق قانونی برای محدود کردن دیگران از ساختن، استفاده یا فروش یک اختراع برای یک مدت معین را در قبال افشای عمومی جزئیات اختراع (enabling public disclosure) میدهد. در اغلب کشورها حقوق پنتنت یا ثبت اختراع در زیر مجموعه حقوق خصوصی قرار می‌گیرد و دارنده حق اختراع میتواند از کسانی که بدون اجازه اون اقدام به استفاده از آن کرده‌‍‌اند شکایت کند تا حق و حقوق خود را دریافت نماید.

سازمان جهانی مالکیت معنوی چه چیزی را اختراع یا پتنت میداند؟

بر اساس گفته این سازمان اختراع یا پتنت در واقع میتواند یک محصول یا فرآیند است که مسیری جدید برای انجام دادن یک عملکرد یا در دسترس قرار میدهد. اختراع میتواند به صورت علمی یا فنی بهره‌وری مد نظر را در اختیار ما بگذارد. امام مهمترین المان در این تعریف “جدید” بودن اختراع یا پتنت است. سازمان جهانی مالکیت معنوی (World Intellectual Property Organization) سه تعریف را مد نظر دارد تا بتوان نام اختراع یا پتنت را برای یک دستاورد برگزید.

داشتن خلاقیت و نوآوری (Inventiveness)

محصول یا فرآیند مورد نظر باید به گونه‌ای باشد که برچسب خلاقیت و نوآوری را بتواند با خود به یدک بکشد. برخی از اختراعات به طور واضح میتوانند خلاقیت و نوآوری خود را نشان دهند اما به صورت کلی باید این المان در آن موجود باشد.

تازه و نوظهور بودن (Novelty)

قطعا آشکار است که تکراری بودن یک اختراع یا پتنت مانع ثبت شدن آن به نام یک شخص یا شرکت خواهد شد. همان طور که همه ما میدانیم قطعا تازه و نوظهور بودن یک محصول یا فرآیند است که اشخاص را به سمت انحصار حق مالکیت معنوی میکشاند.

کاربرد پذیری (Utility)

در واقع هر کسی میتواند درک کند که یک دستاورد که بخواهد تحت عنوان اختراع یا پتنت قرار بگیرد، میبایست داری سودمندی و کاربرد پذیری در یک زمینه باشد.

نویسنده

مدیر محتوا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *