ثبت
ثبت موسسه آموزشی و پژوهشی

ثبت موسسه آموزشی و پژوهشی

در این مقاله قصد بر آن داریم تا به موضوع ثبت موسسه آموزشی و پژوهشی بپردازیم. موسسات آموزشی طبق ماده 584 مرتبط با قانون تجارت، در زیر مجموعه شرکت‌های غیرتجاری قرار میگیرد. درست است که دلیل تشکیل موسسه آموزشی کسب درآمد است اما به دلیل آنکه هدف از تاسیس آنها مانند خیریه تجاری نیست، غیرتجاری محسوب میشوند. موسسات آموزشی ثبت شده میتوانند در دو دسته انتفاعی و غیرانتفاعی / دولتی و غیردولتی قرار بگیرند.

در این مقاله میخواهیم سرتیترهای زیر را مورد بررسی قرار دهیم:

 • ثبت موسسه آموزشی و پژوهشی چه مزایایی دارد؟
 • کدام موسسات آموزشی مستلزم اخذ مجوز وزارت علوم هستند؟
 • مدارک برای پذیرش موسسه آموزشی و پژوهشی
 • شرایط تایید فضای موسسه آموزشی و پژوهشی
 • مراحل صدور مجوز موسسه آموزشی و پژوهشی

ثبت موسسات آموزشی و پژوهشی چه مزایایی دارد؟

شما پس از ثبت موسسه آموزشی میتوانید دانشگاه، پژوهشکده و پژوهشگاه، مرکز علمی و تحقیقاتی به صورت انتفاعی و غیرانتفاعی یا دولتی و غیردولتی دایر نمایید. تمامی فرمت‌های آموزش عالی و موسسات علمی و تحقیقاتی به علاوه آموزشگاه‌های عالی آزاد برای شما در دسترس خواهد بود. شما میتوانید با توجه به اختیاراتی که دارید به برگزاری دوره (کنکور تا دکتری) به شکل تخصصی بپردازید. علاوه بر برگزاری دوره در بحث تحقیقات بومی و بین‌الملل میتوانید به شکل انفرادی یا در قالب مشارکتی با سایر نهادها و سازمان‌ها اقدام به فعالیت نمایید.

علاوه بر موارد ذکر شده امکان تاسیس موسسات مشاوره و اعزام دانشجو، شرکت‌های دانشگاهی، شرکت‌های دانش بنیان، فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی، موسسات فناوری و امور دانشجویی و … نیز برای شما وجود خواهد داشت.

کدام موسسات آموزشی مستلزم اخذ مجوز وزارت علوم هستند؟

 • دانشگاه
 • دانشگاهی
 • پژوهشکده
 • پژوهشگاه
 • تحقیقات علمی پژوهشی
 • موسسه تحقیقاتی
 • آموزشگاه عالی آزاد
 • دانش بنیان
 • اعزام دانشجو

موارد ذکر شده در بالا قبل از تکمیل شدن مراحل ثبت نیازمند اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند.

مدارک برای پذیرش موسسه آموزشی و پژوهشی

 1. ارائه فتوکپی شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضاء هیئت مدیره به علاوه شرکا که در دفاتر اسناد رسمی برابر با اصل شده‌اند. (ارائه فتوکپی کارت پایان خدمت برای آقایان)
 2. اگر اعضاء هیئت مدیره به علاوه سهامداران اشخاص حقوقی باشند، باید آخرین روزنامه رسمی منتشر شده شخص حقوقی به انضمام نامه در سربرگ شرکت به جهت معرفی نماینده به علاوه کپی برابر اصل کارت ملی وی برای ثبت موسسه آموزشی ارائه گردد.
 3. ارائه کپی برابر اصل و یا اصل وکالتنامه / ارائه کپی برابر اصل و یا اصل قیم نامه
 4. تقاضانامه و اساسنامه مرتبط با موسسات غیرتجاری باید در دو نسخه تکمیل و به انضمام تعهدنامه ارائه گردند.
 5. مدارک صدور مجوز موسسه آموزشی و پژوهشی
 6. ارائه فتوکپی پروانه اخذ شده برای تاسیس موسسه آموزشی به همراه تاییدیه مکان یا ملکی که برای تاسیس واحد آموزشی در نظر گرفته شده است به علاوه کپی سند یا اجاره‌نامه.
 7. محل در نظر گرفته شده باید به تایید اماکن برسد.
 8. اگر موسسه شما فرهنگی و هنری است، باید اساسنامه شما توسط دفتر توسعه و مشارکت‌های فرهنگی و هنری، تایید گردد.
 9. فتوکپی جواز تاسیس آموزشگاه سینمایی / آموزشگاه آزاد هنری / هنرستان
 10. برای هنرستان‌ها معرفی‌نامه از آموزش و پرورش و تاییدیه نوسازی (دولتی و غیردولتی)
 11. فتوکپی آخرین روزنامه رسمی منتشر شده و ثبت تغییرات به همراه فرم مشخصات مرتبط با متقاضی تاسیس موسسه آموزشی و پژوهشی، ارائه شود.
ثبت موسسه آموزشی و پژوهشی
ایجاد فضای آموزشی مناسب در بحث تایید شدن موسسه شما بسیار موثر است.

شرایط تایید فضای موسسه آموزشی و پژوهشی

 1. ملک باید فاقد مشکلات امور ملکی و به صورت مستقل باشد. دارای حدفاصل مناسب و متعارف با واحدهای آموزشی مشابه دیگر که در همان زمینه در حال فعالیت هستند. این امر به واسطه تشخیص از طرف استان مربوطه صورت می‌پذیرد.
 2. محل آموزشی در نظر گرفته شده باید از نظر محیط و از لحاظ بافت مناسب و قابل دسترس باشد.
 3. مکان آموزشی در نظر گرفته شده ارجح است تا تحت تملک متقاضی تاسیس موسسه آموزشی و پژوهشی باشد یا داری اجاره‌نامه به مدت حداقل دو سال باشد.
 4. هر گونه تغییر مکان با کسب مجوز از استان و هر دوره پذیرش دانشجو یا هنرجو با ارائه اجاره‌نامه تمدید شده و تایید شده از طرف دفاتر اسناد رسمی کشور امکان‌پذیر است.
 5. حداقل تجهیزات و لوازم آموزشی مورد نیاز با توجه به زمینه فعالیت موسسه، منطبق با استاندارد، باید تهیه و برای دانشجو یا هنرجو فراهم گردد.
 6. برای هر نوبت فراگیر، سرانه فضای آموزشی 4 متر مربع و حداقل زیربنا 200 متر مربع، فضای کارگاهی 2.5 متر مربع و حداقل کل فضا 40 متر مریع، دارای تهویه، نور، محیط مناسب و عدم آلودگی صوتی باشد.
 7. کلاس‌های آموزشی دارای تعداد صندلی کافی و دارای شرایط مناسب (2 متر مربع برای هر فراگیر) باشد.
 8. محل‌های تعیین شده برای کتابخانه، نمازخانه، بوفه و سرویس بهداشتی مناسب و در دسترس باشند.

مراحل صدور مجوز موسسه آموزشی و پژوهشی

اولین مرحله: مراجعه به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه مورد نظر برای تاسیس و ارائه درخواست کتبی بنا بر دایر کردن دوره‌های آموزشی، پژوهشی، هنری، مهارتی و … است.

دومین مرحله: تحت یک ابلاغیه شرایط به متقاضی یا متقاضیان ارائه شده و مدارک جهت صدور مجوز موسسه آموزشی و پژوهشی درخواست میگردد.

سومین مرحله: درخواست شما به عنوان متقاضی توسط اداره مربوطه بررسی شده و در صورت تکمیل بودن مدارک و ارائه درخواست کتبی تایید شده، تاییدیه این بخش انجام می‌پذیرد.

چهارمین مرحله: ادارات شهرستان مجوز را از اداره کل واحد آموزش‌های فرهنگی و هنری اخذ کرده و نتیجه را به متقاضی تاسیس موسسه آموزشی و پژوهشی ابلاغ میکند.

پنجمین مرحله: مسئول آموزش شهرستان شما، “دفترچه قوانین و دستورالعمل‌ها” و “عنوان‌های درسی” را به انضمام مجوز به شما ابلاغ میکند.

ششمین مرحله: هماهنگی با اداره آموزش و پرورش محل تاسیس و اقدام به جذب دانش‌آموزان، دانشجویان و هنرجویان در قالب آگهی تبلیغاتی-آموزشی به نحوی که مورد تایید اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان مربوطه باشد.

هفتمین مرحله: متقاضی تاسیس موسسه آموزشی و پژوهشی، درخواست تمدید را به انضمام گزارش پایانی به اداره شهرستان مربوطه ارسال کرده و تاییدیه کتبی به اداره کل واحد آموزش‌های فرهنگی و هنری ارسال می‌گردد.

اگر درباره تاسیس و ثبت موسسه آموزشی و پژوهشی سوالاتی دارید میتوانید از مشاوره رایگان ما بهره ببرید.

نویسنده

مدیر محتوا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *