اطلاعات عمومی امور مالیاتی
انجام امور مالی و مالیاتی

انجام امور مالی و کارهای مالیاتی

در واقع انجام امور مالی و مالیاتی یکی از تخصص‌های اصلی موسسه ثبتی داروی هیوا دادمان است. موسسه هیوا با به کار گرفتن کادر متخصص و دارای سابقه کاری مرتبط در تمامی زمینه‌ها و با کیفیت بالا به فعالیت میپردازد. مشاوران و کارشناسان موسسه هیوا بر پایه اصول و قوانین مرتبط و به روز حسابداری و با ارائه کردن به موقع تمامی گزارشات مالی به شکل صحیح و کامل، بر بستر صداقت و متعهد به اصول اخلاقی به ارائه خدمات به شما عزیزان مفتخر است.

‌شرح جامع مشاوره مالیاتی و نحوه انجام امور و کارهای مالیاتی

اگر بخواهیم دو عنوان اساسی مرتبط با هر کسب و کار را نام ببریم به دو عنوان بیمه و مالیات خواهیم رسید. اهمیت آن تا آنجایی است که مدیران از خدمات وکیل برای انجام امور مالیاتی بهره میبرند. برخی نیز یک نفر را به عنوان مشاور استخدام مینمایند.

از هیچکدام از ما پوشیده نیست که انجام امور مالیاتی دارای مراحل طولانی همراه با بروکراسی بسیار زیاد آمیخته با قوانین مرتبط با آن است. اشخاص مختلف در راه انجام آن با مشکلات و موانع مختلفی رو به رو میشوند. اگر توجه کافی به این مسئله نداشته باشید ممکن است که برای شما جریمه‌های مالیاتی که اغلب سنگین هم هستند، صادر بشود.

برخی از شرکت‌ها استخدام حسابدار را راهی برای گریز از این مشکلات میدانند، اما اغلب در کنار آن حداقل نیاز به مشاوره برای انجام امور مالیاتی پیدا میکنند. اما راه حل بهتر سپردن تمامی امور از همان ابتدا به یک شرکت دیگر است که خدمت مشاوره مرتبط ارائه میدهد. راه‌های عنوان شده دارای مزایا و معایب مختص خود نیز هستند.

یادتان باشد شما صرفا با خواندن چند مطلب یا فرا گرفتن چند ماده قانونی قادر به انجام تمامی امور مالیاتی مرتبط با شرکت خود نخواهید بود. زیرا دنیای مالیات شامل قوانین بسیاری است که عدم توجه به برخی از آنها میتواند شما را دچار مشکل کند.

توجه کنید که آنچه در قوانین مکتوب شده است گاها با آنچه که رخ میدهد دارای تفاوت بسیاری است. برای همین است که مبحث انجام امور و کارهای مالیاتی به روش برون سپاری شکل میگیرد.

سوالاتی که درمورد مالیات برای ما ایجاد میشود

 • انجام کارهای مالیاتی بعد از ثبت شرکت
 • مراحل ثبت نام آنلاین در سازمان امور مالیاتی کشور
 • نحوه محاسبه مالیات بر حقوق 99
 • معافیت مالیاتی چیست؟
 • تحت چه شرایطی مشمول معافیت از مالیات میشویم؟
 • نحوه محاسبه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده چگونه است؟
 • چرا باید انجام امور مالی و مالیاتی خود را به شرکت دیگری بسپاریم؟
 • در صورت نیاز چگونه میتوان اعتراض به مالیات نمود؟
 • نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی به چه شکل است؟
 • مالیات بر درآمد برای شخص حقیقی و شخص حقوقی به چه نحو است؟
 • چه تفاوتی مابین بحث حسابداری و بحث حسابرسی وجود دارد؟

حال میخواهیم به شرح توضیحاتی درباره انجام کارهای مالیاتی مختلف بپردازیم. پس با موسسه هیوا همراه باشید.

انجام کارهای مالیاتی بعد از ثبت شرکت

اول از همه بهتر است بدانید که تمامی شرکت‌ها حداکثر بعد از گذشت دو ماه از ثبت شدنشان باید پرونده‌ای در سازمان امور مالیاتی کشور تشکیل بدهند. پس از تشکیل پرونده اولین قدم برای انجام امور و کارهای مالیاتی گرفتن کد اقتصادی ویژه شماست. بعد از مشخص و ثبت شدن حوزه مالیاتی مرتبط با کسب و کارتان، نحوه عملکرد مرتبط با شرکت شما از لحاظ نوع فعالیت (خدماتی، خرید و فروش و …) مشخص می‌گردد.

برای انجام امور و کارهای مالیاتی به یاد داشته باشید که اگر نمی‌خواهید مشمول جریمه  بابت تاخیر در ارائه اظهارنامه مالیاتی در پایان سال مالی بشوید، باید پرونده شما سر وقت و موعد مقرر تشکیل شده باشد.

برای شرکت‌هایی که در حوزه خرید و فروش کالا یا خدمات فعالیت دارند، مشمولت مالیاتی بر ارزش افزوده خواهند داشت. برای این امر شما نیاز دارید تا پرونده‌ای را بعد از ثبت نام در سامانه عملیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده ایجاد نمایید. بعد از دریافت گواهی ثبت نام در این سامانه برای انجام امور و کارهای مالیاتی خود میتوانید اقدام کنید. علاوه بر آن با داشتن این گواهی این امکان برای شما فراهم میشود تا 9% مالیات بر ارزش افزوده را بر روی فاکتور از مشتریان خود دریافت نمایید، در غیر اینصورت، خودتان باید مالیات را پرداخت نمایید.

مراحل ثبت نام آنلاین در سازمان امور مالیاتی کشور برای انجام امور و کارهای مالیاتی

انجام امور مالی و کارهای مالیاتی
مراحل ثبت‌نام آنلاین در سازمان امور مالیاتی کشور

ثبت نام آنلاین در سازمان امور مالیاتی کشور برای انجام امور و کارهای مالیاتی شامل پنج مرحله است. مراحل به شرح ذیل می‌باشند:

پیش ثبت نام آنلاین

اولین قدم برای ثبت نام آنلاین در سامانه امور مالیاتی، پیش ثبت نام است. در مرجله مورد نظر اطلاعات اولیه شما از طریق سامانه دریافت می‌گردد. بعد از تکمیل شدن تمام اطلاعات خواسته شده از طرف شما میتوانید اطلاعات خود را تایید نهایی کرده و به مرحله بعد بروید. به خاطر داشته باشید که مهلت تایید نهایی هفت روز است و پس از آن پرونده به صورت اتوماتیک حذف می‌شود.

راستی‌آزمایی اطلاعات

اطلاعاتی که در مرحله “پیش ثبت نام آنلاین” برای انجام امور و کارهای مالیاتی تایید نهایی نموده‌اید، از راه سازمان‌های دولتی مختلف و مرتبط با هر زمینه استعلام شده و صحت و راستی آنها مشخص می‌گردد. نگران نباشید هر گونه مغایرت اطلاعات وارد شده برای شما از طریق پیامک گزارش شده و شما میتوانید نسب به تصحیح آنها اقدام نمایید.

اختصاص پنل کاربری

بعد از عبور موفق از مرحله “راستی آزمایی اطلاعات” به شما یک نام کاربری و کلمه عبور اختصاص داده خواهد شد. اطلاعات ورود شما به صورت پیامک برایتان ارسال خواهد شد. از لحظه ارسال پیامک وظیفه حفظ و نگهداری اطلاعات ورود بر عهده شما بوده و در صورت سوء استفاده از آنها مسئولیت با خودتان است.

ثبت نام آنلاین

بعد از دریافت “پنل کاربری” میتوانید وارد سامانه ثبت نام برای انجام امور و کارهای مالیاتی شوید. بعد از ورود به این سامانه تعدادی اطلاعات تکمیلی درباره بنگاه اقتصادی شما باید تکمیل بشوند. شما همچنین میتوانید برخی اطلاعات وارد شده در مرحله “پیش ثبت نام” را نیز اصلاح نمایید. بعد از نهایی شدن تمامی اطلاعات میتوانید آنها را نهایی کنید.

سنجش اعتبار ستادی و میدانی

در این مرحله که در حقیقت مرحله پایانی می‌باشد، تمامی اطلاعات شما در زمینه مالیاتی و به شکل آنلاین بررسی می‌گردد. در صورت وجود هر گونه مغایرت پیامکی برای شما ارسال خواهد شد. بعد از تایید شدن تمامی اطلاعات شما از طریق سازمان، مراحل انجام امور و کارهای مالیاتی شما آغاز می‌گردد.

نحوه محاسبه مالیات بر حقوق 99

 • در این بخش میخواهیم تمامی موارد مرتبط با مالیات بر حقوق را بررسی کنیم. محاسبه مالیات بر حقوق در زیر مجموعه انجام امور مالی و کارهای مالیاتی قرار میگیرد. در ابتدا تعریف میکنیم که اصلا مالیات بر حقو چیست و سپس موارد مشمول و معاف و غیره را توضیح خواهیم داد.

مالیات بر حقوق چیست؟

مهمترین هدف مالیات توزیع دارایی و درآمد به صورت عادلانه است. پرداخت کردن مالیات اصلی ترین المان در مبحث امور مالیاتی میباشد. در تعریف قوانین کشور ما مالیات بر حقوق بخشی از مالیات بر درآمد است.بر اساس ماده 1 قانون مرتبط با مالیات مستقیم، همه اشخاص حقوقی و حقیقی که در مرزهای جمهوری اسلامی ایران دارای فعالیت اقتصادی از راه فروش کالا یا ارائه خدمات یا غیره هستند، ملزم به پرداخت مالیات بر حقوق هستند. مالیات بر حقوق از لحاظ مقدار، ثابت بودن، کاربردی بودن و آسانی که در اخذ کردن دارد از اهمیت زیادی برخوردار میباشد.

پرداخت مالیات بر حقوق بر عهده چه کسی است؟

مطابق ماده 86 مرتبط با مالیات مستقیم و تبصره مربوطه، مالیات بر حقوق در زیر مجموعه مالیات تکلیفی قرار میگیرد که خود زیر مجموعه انجام امور مالی و کارهای مالیاتی است.

مالیات تکلیفی چیست؟

مالیات تکلیفی به معنی شناسایی کردن میزان مالیات پرداختی و همچنین پرداخت کردن آن از طرف کارفرما است و کارمندان، پرسنل، کارگران، خدمات و … وظیفه پرداخت مالیات بر حقوق را ندارند.

اشخاص مشمول مالیات بر حقوق

بر اساس ماده 82 مرتبط با مالیات مستقیم، درآمدی که هر شخص حقیقی نزد شخص حقیقی یا حقوقی دیگر در مقابل ارائه کار خود به جهت شاغل بودن در ایران بر اساس مدت زمان و یا مقدار کار انجام شده به شکل نقدی یا غیرنقدی دریافت میکند مشمول مالیات بر حقوق میشود.

عوامل مشمول مالیات بر حقوق

هر شخص حقیقی که در مرزهای جمهور اسلامی ایران شاغل میباشد و در قبال آن حقوق دریافت میکند اگر دارای بیمه تامین اجتماعی لحاظ شده باشد وظیفه دارد درصدی از حقوقی که دریافت مینماید به عنوان مالیات بر حقوق به وزارت اقتصاد و دارایی کشور پرداخت کند. در هر سال شمسی میزان پرداختی مالیات بر حقوق مقدار متفاوتی بوده و باید طبق آن پرداخت صورت بگیرد. انجام امور مالی و مالیاتی به شکل صحیح دارای اهمیت زیادی است.

هر سال بخشنامه‌هایی جهت اعلام تغییرات صادر میگردند که کارفرمایان موظف هستند طبق آنها حقوق تمامی کارکنان، کارمندان، کارگران، خدمات و غیره خود را کسر نموده و میزان مالیات اعلام شده را پرداخت نمایند. اگر میخواهید تمامی موارد قانونی مرتبط با مالیات بر حقوق را بدانید باید به مواد 82 تا 92 قانون مالیات مستقیم مراجعه نمایید.

1حقوق ثابت (اصلی)2اضافه کاری
3شرایط آب و هوای بسیار بد4محروم بودن از تسهیلات
5فوقالعاده محل خدمت6فوقالعاده مرزی
7فوقالعاده شرایط محیط کار8نوبت کاری
9فوقالعاده کشیک10فوقالعاده جذب
11مزایای ارزی12ایاب و ذهاب
13حق خوار و بار14حق امضاء
15حق باجه16حق سرپرسی
17حق مدیریت18حق خزانه
19حق سرایداری20حق حسابرسی
21حق پاسداری22حق نمایندگی بیمه
23حق ترانسپورت و سرویس24حق دیپلم
25برودت و هوای سردخانه‌ای26حق فنی
27حق انبارداری28حق شیفت
29حق یک وعده غذا30حق پول نهار و شام
31فوقالعاده نگهبانی32فوقالعاده کشیک
33حق ثابت34حق افزایش بهره‌وری
35حق تولید36حق کمیسیون فروش
37جمعه‌کاری38جیره نقدی
39مزایای نقدی40پول صبحانه
41مزایای تولید42کارمزد
43فوقالعاده محل خدمت44مزایای ارزی
45پول اتوبوس46فوقالعاده سیاری
47حق آنکال48حق آکورد
49فوقالعاده کیلومتری50حق مشاوره
51پول جارو52حق مسکن
53سایر مزایا غیر نقدی54مسکن با اثاثیه
55مسکن بدون اثاثیه56اتومبیل اختصاصی با راننده
57اتومبیل اختصاصی بدون راننده58عیدی سالانه یا پاداش
59سایر مزایای غیرنقدی کارگران60تغذیه
61پول شیر62حق تاهل
63حق عیال64حق اولاد
65پول لباس کار66کسری انبار

 

 

هر سوالی درباره انجام امور مالی و کارهای مالیاتی داشتید میتوانید از مشاوره رایگان موسسه هیوا بهره‌مند شوید.

نویسنده

مدیر محتوا

دیدگاه (1)

 1. علی مولایی
  5 مرداد 1399

  ممنونم مفید بود …

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *