ثبت حقوق
ثبت برند آرایشی بهداشتی در ایران

ثبت برند آرایشی بهداشتی در ایران

بر هیچکس پوشیده نیست که تجارت و فروش لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله بزرگترین‌ فعالیت‌های اقتصادی، در سطح جهان است. از جمله برندهای مشهور در این حوزه فعالیت اقتصادی میتوان به دیور، اورئال، مک، هدی بیوتی، اسمش باکس، وت اند وایلد، گلدن رز و … اشاره نمود. علاوه بر آن از لحاظ سرانه خرید و مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی کشور ایران در رتبه هفتم جهان با مبلغ 2.1 میلیون دلار به صورت سالانه قرار دارد.

حال ما در این مجال میخواهیم موارد ذیل را مورد بررسی قرار دهیم:

 • امتیازات ثبت برند لوازم آرایشی بهداشتی
 • نام مناسب برای ثبت برند آرایشی بهداشتی
 • چه مدارکی برای ثبت برند آرایشی بهداشی باید ارائه شود؟
 • مراحل ثبت کردن برند آرایشی بهداشتی
 • طبقات برای ثبت برند آرایشی بهداشتی

امتیازات ثبت برند لوازم آرایشی بهداشتی

دلیل اول برای این موضوع داشتن جوازهای مرتبط با فعالیت مذکور و امکان برندسازی و فروش محصولات بدون مشکل در سطح کشور و همچنین امکان صادرات محصول به کشورهای دیگر است. شما اگر تولیدی موفق و دارای اصول بهداشتی تولید لوازم آرایشی و بهداشتی دارید، بهتر است برند خود را ثبت نمایید، چون امکان سوء استفاده دیگه از برند شما فراهم شده و در صورت عدم داشتن برند ثبت شده رسیدگی به تخلفات دچار مشکل میگردد.

دلیل دوم نیاز واردکنندگان محصولات آرایشی بهداشتی به داشتن یک برند ثبت شده است. دلیل این موضوع برمیگردد به تمایل آنها برای درج لوگو و برندی تعیین شده از طرف آنها بر روی محصولات. به طور مثال تعداد زیادی از واردکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی برای سفارش محصولات به کشور چین رفته و تولیدکنندگان درج برند و لوگو آنها را مشروط به ثبت برند آرایشی بهداشتی عنوان مینمایند.

امتیازات و فواید:

 1. شما میتوانید جایگاه خود را به صورت قانونی در بازار کسب و کار لوازم آرایشی و بهداشتی داشته باشید.
 2. برند و لوگو شما در ذهن مخاطبان شما باقی مانده و به مرور زمان شناخته شده میشوید.
 3. از دنیای رقابت جا نمانده و در صورت سوء استفاده دیگران از نام و نشان شما امکان پیگیری قانونی وجود خواهد داشت.
 4. امکان استفاده از تبلیغات محیطی مانند بیلبوردها و تبلیغات تلویزیونی برای برند آرایشی و بهداشتی شما فراهم میشود.
 5. با کسب جوازهای قانونی به صورت سراسری امکان پخش محصولات شما در ایران فراهم خواهد شد.
 6. امکان صادرات محصولات خود را داشته و از مزایای قانونی آن بهره‌مند شوید.
 7. به واسطه برند و لوگو ثبت شده برای لوازم آرایشی بهداشتی میتوانید اعتماد مشتریان خود را جلب کرده و با گسترش کسب و کارتان محبوبیت شما در طی زمان افزایش خواهد یافت.
 8. امکان تاسیس و یا اهدای نمایندگی برای شما در سراسر کشور فراهم خواهد شد.

نام مناسب برای ثبت برند آرایشی بهداشتی

ما از چهار تن از متخصصان برندسازی خود خواستیم تا برای ایده نام‌های برند آرایشی و بهداشتی ما را یاری نمایند. نتیجه ارائه مفاهیمی بود که به واسطه آنها میتوانید یک نام مناسب برای برند خود انتخاب نمایید. شما میتوانید به مفاهیم مرتبط با زیبایی (Beauty)، جوانی (Youth)، طبیعی بودن (Natural) و درمان (Healing) دقت نظر داشته باشید.

یک نام تجاری که مشتری شما بداند چه ویژگی‌هایی را با محصولات خود ارائه میدهید. انتخاب نام مناسب میتواند محصولات شما را قابل اعتماد و با ارزش نشان دهد. امتیازی که در برندهای آرایشی وجود دارد آن است که شما به راحتی میتوانید از مخفف چند کلمه برای برند آرایشی بهداشتی خود استفاده نمایید.

به مثال‌های زیر توجه کنید:

BMD = Beauty Makeup Daily

YBM = Your Best Makeup

C & E = Cosmetic and Elegance

BNF = Beautiful Naturally Forever

BLF = Beauty Life Forever

در مقالات قبلی توضیح دادیم که مشتریان و به صورت کلی مردم با ساختار‌های تکرار شونده مانند کوکا کولا (Coca Cola)، جلی بلی (Jelly Belly)، کیت کت (Kit Kat) و … ارتباط خوبی گرفته و این برنده ماندگاری بیشتری در ذهن آنها خواهد داشت. حال ما برای شما چند مثال خواهیم زد:

Seen Sheen = به زبان لاتین معنای درخشان و زیبا دیده شدن را داده و در زبان فارسی نیز کاملا ملموس است و ساختار تکرار شونده را در خود دارد.

Prance Elegance = به زبان لاتین معنای ظرافت خاص میدهد و به دلیل زیاد شدن کلمه الگانس در ایران نیز میتواند انتخاب خوبی برای برند آرایشی و بهداشتی باشد.

Good Boon = در زبان لاتین معادل با “دارای مزیت خوب” و “خوشبختی” است. ساختار تکرار شونده داشته و مفهوم مثبتی را به مخاطب منتقل میکند.

و …

برای گرفتن مشاوره رایگان جهت ثبت برند آرایشی و بهداشتی میتوانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

برند آرایشی بهداشتی
شما میتوانید پس از ثبت برند آرایشی و بهداشتی در طبقات زیاد و متنوعی فعالیت نمایید.

چه مدارکی برای ثبت برند آرایشی بهداشی باید ارائه شود؟

مدارک لازم برای ارائه از طرف اشخاص حقیقی بدین شکل است:

 1. ارائه اصل و فتوکپی (یک نسخه) کارت ملی به علاوه شناسنامه
 2. ارائه فتوکپی جواز کسب لوازم آرایشی و بهداشتی
 3. ارائه روزنامه رسمی منتشر شده بعد از ثبت شرکت به همراه فتوکپی از وضعیت شرکت به همراه تغییرات آن
 4. ارائه رسیدهای مربوط به پرداختی امور ثبت برند
 5. ارائه کردن اظهارنامه مربوط به نشان تجاری
 6. اگر علامت تجاری یا همان برند لوازم آرایشی و بهداشتی شما به زبان لاتین است نیاز است تا اصل و فتوکپی کارت بازرگانی یکی از موسسان شرکت را ارائه دهید.
 7. باید ده نمونه (کپی) از برند و نام لوگو ثبت شده خود را (در ابعاد 10*10) ارائه دهید.
 8. اگر کارهای خود را به وکیل سپرده‌اید ارائه وکالتنامه از طرف وی الزامیست.

مدارک لازم برای ارائه از طرف اشخاص حقوقی بدین شکل است:

 1. ارائه فتوکپی روزنامه رسمی منتشر شده پس از تاسیس شرکت
 2. ارائه فتوکپی از روزنامه رسمی منتشر شده پس از آخرین تغییر شرکت
 3. ارائه کپی برابر اصل مدارک شناسایی افرادی که در شرکت آرایشی و بهداشتی شما حق امضاء دارند
 4. ارائه کپی برابر اصل پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز تاسیس یا …
 5. اگر علامت تجاری یا همان برند لوازم آرایشی و بهداشتی شما به زبان لاتین است نیاز است تا اصل و فتوکپی کارت بازرگانی یکی از موسسان شرکت را ارائه دهید.
 6. باید ده نمونه (کپی) از برند و نام لوگو ثبت شده خود را (در ابعاد 10*10) ارائه دهید.

مراحل ثبت کردن برند آرایشی بهداشتی

اولین مرحله: استعلام برند است تا از امکان ثبت شدن آن اگاهی یابید. این امر به جهت اطمینان یافتن از تکراری نبودن برند درخواستی شما صورت میگیرد.

دومین مرحله: بعد از استعلام برند لوازم آرایشی بهداشتی و اطمینان یافتن از امکان ثبت آن ارائه تمامی مدارکی است که در بالا عنوان کردیم.

سومین مرحله: تکمیل و ارائه کردن اظهارنامه است. در آن باید طبقات مورد نظر به علاوه کالاها ذکر گردد که پس از ارسال توسط اداره ثبت و مالکیت معنوی بررسی شده و نتیجه اعلام میشود.

چهارمین مرحله: بعد از تایید شدن علامت تجاری میباشد. پرونده شما تکمیل میشود و بعد از پرداخت هزینه انتشار در روزنامه رسمی و هزینه ثبت برند لوازم آرایشی و بهداشتی شما، این مرحله تمام میشود.

پنجمین مرحله: در صورتی که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد شما میتوانید نشان یا علامت تجاری خود را از اداره ثبت دریافت نمایید.

طبقات برای ثبت برند آرایشی بهداشتی

شما میتوانید در سیزده طبقه اقدام به ثبت نشان یا علامت تجاری خود نمایید. توجه کنید این طبقات از جهتی دارای اهمیت هستند که شما با توجه به آنها میتوانید محصولات خاصی را تولید کنید و خارج از آنها مجاز نمی‌باشید. طبقات سیزده‌گانه ثبت برند آرایشی و بهداشتی به شرح زیر است:

طبقه سه: ترکیبات مواد شوینده لباس و سفیدکننده‌ها، ترکیبات تمیز کننده، براق کننده، رنگ زدایی، لکه گیری کردن، صیقلی کردن، ساینده‌ها، صابون (مایع و جامد)، عطرها، اسانس‌های روغنی، مواد آرایشی، لوسیون‌های مو، خمیردندان و دهان شویه

طبقه پنج: مواد دارویی و مداد دامپزشکی، ترکیبات بهداشتی پزشکی و دامپزشکی، غذای کودک، مکمل‌های رژیم و تغذیه انسان و حیوان، گچ پزشکی، لوازم پانسمان (زخم بندی)، مواد پرکردن دندان، مواد دندانسازی، ضدعفونی کننده، حشره‌کش‌ها، قارچ کش و علف کش‌ها

طبقه هشت: وسایل و ابزار دستی، کارد قاشق چنگال، اسلحه کمری، انواع تیغ

طبقه نه: تجهیزات کار علمی، ابزار مسافت یابی، مسّاحی، لوازم الکتریکی، وسایل عکاسی، تجهیزات سینمایی و بصری، ابزار سنجش وزن، ابزار اندازه‌گیری، وسایل علامت زدن، ابزار بازرسی و وسایل چک کردن، وسایل نجات از مرگ، وسایل کمک آموزشیف وسایل ضبط صدا و انتقال و تکثیر صدا و تصویر، ماشین‌های فروش، حافظه مغناطیسی، دیسک برای ضبط

طبقه ده: مواد مخصوص برای بخیه، وسایل و دستگاه جراحی، پزشکی، دامپزشکی، دندانسازی، وسایل ارتوپدی، چشم و دندان مصنوعی، دست و پا مصنوعی

طبقه یازده: دستگاه و ابزار مخصوص برای روشنایی، آشپزی، گرمایشی، تبرید، مول بخار، تهویه، خشک کردن، تامین آب اهداف و مصارف بهداشتی

طبقه شانزده: کار چاپ شده، لوازم صحافی، عکس، لوازم تحریر، کاغذ، مقوا و کالاهایی که از آنها ساخته میشود و در سایر طبقات قرار ندارد، لوازم نقاشی، ماشین تحریر، ملزومات دفتر به غیر از مبلمان، وسایل تدریس و آموزش به جز دستگاه‌ها، وسایل پلاستیکی بسته بندی که در سایر طبقات ذکر نشده‌اند، حروف چاپ، کلیشه‌های چاپ

طبقه هجده: مبلمان، آیینه، قاب عکس، وسایل چوبی ذکر نشده در سایر طبقات، عاج، شاخ، استخوان، استخوان آرواره نهنگ، چوب پنبه، نی، حصیر، بامبو، صدف مروارید، پوسته داخلی مروارید ساز، پیپ و چپق‌های کف دریایی و جایگزین مواد ذکر شده یا ساخته شده از پلاستیک

طبقه بیست و یک: ظرف و ظروف خانگی، وسایل آشپزخانه، برس، شانه و اسفنج، مواد ساخت برس، سیم ظرفشویی، وسایل نظافت و تمیزکاری، شیشه‌های نیمه ساخته و آنها که بر روی آنها کار نشده است. شیشه آلات، اشیاء سفالی و چینی که در سایر طبقات ذکر نشده‌اند.

طبقه سی و پنج: مدیریت کسب و کار، مدیریت بازرگانی و تجاری، تبلیغات، عملیات دفتری و اداری

طبقه سی و نه: بسته‌بندی و انبارکردن کالا، حمل و نقل، مسافرت

طبقه چهل و چهار: خدمات پزشکی و دامپزشکی، خدمات کشاورزی، باغداری، جنگلداری. مراقبت بهداشتی و زیبایی برای انسان و حیوان.

 

سخن آخر آنکه با توجه به هزینه مالی و زمانی زیادی که در مراحل ثبت برند آرایشی و بهداشتی وجود دارد، توصیه ما بر آن است که قبل از اقدام برای ثبت، حتما از مشاوره رایگان موسسه ثبتی داوری هیوا دادمان بهر ببرید.

نویسنده

مدیر محتوا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *