اطلاعات عمومی ثبت برند
ثبت و تمدید برند و مدارک و مراحل

ثبت و تمدید برند، مراحل و مدارک لازم

ما در این مقاله سعی بر آن داریم که به مقوله ثبت و تمدید برند یا علامت تجاری بپردازیم. برای ثبت و تمدید برند یا علامت تجاری مراحل و مدارک متفاوتی مورد نیاز است. در اینجا به وجه‌های مرتبط با مقوله مورد نظر پرداخته، دلیل اهمیت نشان تجاری برای شرکت تجاری را توضیح داده و اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم.

علامت یا برند تجاری چیست؟

ما به خوبی میدانیم که بازار امروز بیشتر از هر زمان دیگری مستلزم رقابت، جلب نظر و رضایت مشتری است. حجم بسیار زیادی از کالا و خدمات موجود در بازار رقابت میتواند سبب سردرگمی مصرف کننده و سخت شدن کار برای ارائه دهندگان محصول یا خدمات مختلف شوند. یکی از راه‌های متمایز شدن در میان جمعیت، داشتن و ثبت علامت تجاری یا همان برند تجاری است. علامت تجاری از جمله مصداق‌های دارای اهمیت در مالکیت صنعتی است. از گذشته تاکنون افراد و شرکتها برای معرفی و شناساندن محصولات و خدمات خود ار آن استفاده کرده‌اند.

تاریخچه برند یا علامت تجاری

اگر بخواهیم به اصل و ریشه علامت تجاری (لوگو) بازگردیم، جایی مابین 4000 سال قبل در مصر باستان میتوانیم آن را بیابیم.
اولین نشان‌های تجاری را در واقع کوزه‌گران مصری و در یونان باستان در منطقه‌ای به نام کورینت استفاده کرده‌اند.
در چین باستان نیز یعنی 2000 سال قبل صنعتگران نام‌های خود را ابتدا در یک نیم دایره و بعد از آن در مربع‌هایی بر پشت ظرف‌های چینی که بواسطه آنها تولید میشد به عنوان نوعی از علامت تجاری یا لوگو به کار می‌بردند.
در قرون پس از آن از علائمی مانند زنبور عسل و یا کله شیر نیز استفاده می‌کردند.
اوج اهمیت و استفاده از برند یا علامت تجاری در قرن دوازدهم میلادی شکل گرفت که در آن دوره با پیشرفت بازرگانی نشان‌های تجاری آهسته بر روی سند‌ها و مدرک‌های بازرگانی حضور یافتند.
در سال 1363 پس از میلاد بنا بر فرمانی که از جانب ادوارد سوم، پادشاه وقت انگلستان صادر گردید، استفاده کردن از نشان یا برند تجاری برای تعدادی از صنعتگران به حالت اجباری درآمد.

تعریف امروزی برند یا علامت تجاری

نشان تجاری در حقیقت یک آرم انحصاری میباشد که محصولات و یا خدمات ارائه شده توسط شخص یا یک شرکت را نسبت به سایرین متمایز میکند.
از این راه مخاطبان یا مصرف‌کنندگان بدون نیاز به خواندن توضیحات کامل درباره ارائه دهنده خدمت یا محصول با دیدن برند یا علامت تجاری مربوطه منشاء و مبدا خدمت یا محصول ارائه شده را به راحتی تشخیص میدهند.
ماهیت و کلیت برند یا علامت تجاری به مخاطبان یا مشتریان این امکان را میدهد تا با استفاده از این نظام محصول یا خدمت مورد نظرشان را با توجه به سابقه ارائه دهنده بهتر و راحت تر انتخاب نمایند.
امروزه علامت تجاری برای شرکت‌ها دارایی به شمار میرود.

 ماده 14 قانون ثبت برند یا علائم تجاری

بر اساس این قانون اعتبار هر علامت یا قانون ثبت شده برابر بر ده سال میباشد و اگر این مدت زمانی تمام شود شما میبایست برای تمدید علامت یا برند تجاری خود اقدام نمایید.
از تاریخ تسلیم کردن اظهارنامه مدت اعتبار برند یا علامت تجاری شروع شده و پس از 10 سال اتمام می‌یابد.
حقوق استفاده از علامت یا برند تجاری منحصرا در اختیار ثبت کننده برند است.
پس از پایان دوره ده ساله یک بازه شش ماهه مهلت تمدید برند یا علامت تجاری وجود داشته و پس از آن در صورت عدم اقدام هر شخص دیگری میتواند اقدام به ثبت آن برند نماید.
علاوه بر آن در صورتی که برند ثبت شده به مدت سه سال بدون استفاده باشد، هر شخصی میتواند با دادخواستی از طریق حکم دادگاه دارای صلاحیت، مبنی بر درخواست بطلان آن اقدام نماید.

نویسنده

مدیر محتوا

دیدگاه (1)

  1. استعلام فوری برند قبل از ثبت شرکت - موسسه ثبتی داوری هیوا دادمان
    30 خرداد 1399

    […] علامت تجاری و یا برند به فارسی یا لاتین میتواند شامل حروف و اعداد […]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *