اطلاعات عمومی حقوق
مشکلات امور ملکی

مشکلات امور ملکی

این روزها شاید مشکلات ملکی بیشتر از هر زمان دیگری گریبان گیر ما شده است. گاهی اوقات بعد از صرف وقت و هزینه بسیار نتیجه دلخواه حاصل نشده و تمامی تلاش‌هایمان را در جهت بدست آوردن هدف خود بیهوده می‌پنداریم. پس بهتر است به جای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات امور ملکی راه حل دور ماندن از این مشکلات را فرا بگیریم.
در این مطلب قصد داریم توضیحاتی در این باب در خدمت شما عزیزان بگذاریم.
اگر نیاز به مشاوره رایگان در زمینه مشکلات امور ملکی دارید میتوانید با ما تماس بگیرید.
در زیر نکات مفید و مختصری را خواهید آموخت که شما را از مشکلات امور ملکی آگاه میسازد. با شناختن قوانین و حقوق مرتبط با این مسئله امیدواریم تا در آینده دچار مشکلات نشوید.

افراز و تقسیم / تفکیک

تفکیک در واقع معنای تقسیم کردن یک ملک به سهم های کوچکتر میباشد. به طور مثال اشخاصی که یک زمین هزار متری دارند میتوانند آن را به قطعات کوچکتر دویست و پنجاه متری تقسیم و تفکیک نمایند. در اصطلاحات مرتبط با ثبت در واقع بیان میشود که زمین به قطعات دویست و پنجاه متری تفکیک گشته است.
احتمال دارد شخصی به تنهایی مالکیت یک زمین بزرگ را در اختیار داشته باشد. اما، تصمیم بر تقسیم و یا همان تفکیک زمین خویش را به قطعات کوچکتر نداشته باش در این صورت بدون وجود مالکان دیگر مفهوم افراز زمین کاربردی نمی‌یابد.

امور مرتبط با وقف املاک

اگر بخواهیم به ریشه لغوی کلمه وقت نگاهی بندازیم در واقع معنای ایستاده و ساکن میدهد. در اصطلاحات مرتبط با فقه کلمه وقف به معنای تملک املاک و انحصار آن در قالبی است که امکان انتقال آن به غیر وجود ندارد. از طریق فروختن و یا بخشیدن و در قبال آن هزینه کردن منافع بدست آمده در راه دین و خداوند است. در حقیقت همان مسیر خدمت رسانی به دیگران برای حل مشکلات آنها است.

تخلیه کردن املاک مشاع

در ذیل موضوعاتی است که شامل تخیله عین مستاجره بعد از منقضی شدن مدت زمان اجاره و یا قرارداد، اقامه میگردد. در موردهایی که تخیله کردن همراه با پرداخت کردن حق کسب و یا سرقفلی صورت بگیرد. در صورت درخواست و تقاضا یکی از مالکان یا صاحبان مشاع امکان تخلیه وجود ندارد. به جز آنکه، سهم بقیه صاحبان یا مالکان را پرداخت کرده و یا در مورد اجرا حکم به شکل وضع ید، حق کسب و کار متناسب با سهم خواهان به مستاجر پرداخت شود.

الزام به اخذ پایان کار (مشکلات امور ملکی)

گرفتن پروانه ساختمان در واقع اولین پله برای ساخت و ساز ساختمان‌ها محسوب میشود. شخص مالک خود به صورت تنها و یا به شکل مشترک با دیگران اقدام به ساخت و احداث واحدهای مسکونی نماید. پس برای شروع این امر اولین قدم اخذ پروانه ساختمان است.

الزامی بودن تنظیم کردن سند رسمی

از جمله مشکلات امور ملکی که همراه با خرید و فروش کردن املاک خریداران را دچار مشکل میکند، در واقع عدم حضور فروشنده در دفترخانه برای تنظیم سند به صورت رسمی برای انتقال است. این نقصان تعهد با وجود آنکه فروشنده سهم بالایی از معامله را دریافت میکند صرت میگیرد. گاها با ادعای بالاتر رفتن ارزش ملک و یا فک رهن در موردهایی که ملک در رهن بانک است، از به انجام رساندن تعهدات خودداری مینمایند.

گرفتن دستور تخلیه و خلع ید

از دیگر مشکلات امور ملکی به وجود می‌آید تخلیه نکردن ملک به واسطه مستاجر است. با به پایان رسیدن مدت زمان اجاره و اگر قرارداد تمدید نشود، اجاره دهنده ملک میتواند تقاضای تخلیه ملک خود را نماید. اگر مستاجر ملک را تخلیه کند بدیهی است که مشکلی وجود ندارد اما بحث بدیهی است که بر سر عدم تخلیه یا مشکلاتی است که بر سر تخلیه ملک از طرف مستاجر به وجوی می‌آید. در این باب برای موجر راهکارهایی وجود دارد تا بتواند با استفاده از قوانین دستور تخلیه ملک خود را دریافت نماید.

@ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

نویسنده

مدیر محتوا

دیدگاه (3)

 1. افراز، تقسیم و تفکیک به چه معناست؟ - موسسه ثبتی داوری هیوا دادمان
  26 تیر 1399

  […] حیطه مرتبط با امور ملکی تفکیک کردن به معنای تقسیم نمودن یک ملک به تعداد قطعات […]

 2. خلع ید و تخلیه ملک - موسسه ثبتی داوری هیوا دادمان | توضیحات کامل درباره خلع ید
  28 تیر 1399

  […] وجود دارد به مستاجر پرداخت بشود. میتوانید درباره سایر مشکلات امور ملکی نیز در بلاگ موسسه ثبتی و داوری هیوا مطالعه […]

 3. اخذ پایان کار - موسسه ثبتی داوری هیوا دادمان | مسائل مرتبط با پایانکار
  29 تیر 1399

  […] ساختمان را میتوان قدم ابتدایی برای ساخت و ساز یک ملک یا ساختمان در نظر گرفت. شخصی که مالکیت را دارد خودش به […]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *