اطلاعات عمومی
شرکت تجاری چیست

شرکت تجاری چیست؟

معرفی شرکت تجاری: در قوانین تجاری جمهوری اسلامی ایران تعریف جامع و مشخصی از شرکت تجاری دیده نمیشود اما عنوان “شرکت تجاری” به واسطه قانون مدنی تعریف شده است. ما میدانیم که در دایره حقوق مدنی شرکت تجاری به دو بخش عام و خاص تقسیم میگردد.

شرکت تجاری سهامی عام

برای ارائه تعریف در باب شرکت تجاری عام میتوان اینگونه بیان کرد که، موسسین شرکت بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را به واسطه سهام و از طریق فروش آن به مردم تهیه میکنند.

توضیحات کامل درباره شرکت سهامی عام را در اینجا بخوانید.

شرکت تجاری سهامی خاص

در این مدل از شرکت میتوان گفت، تمامی سرمایه مرتبط با شرکت به شکل انحصاری به واسطه موسسین پشتیبانی و تامین میشود. زیرا، تشکیل شرکت به صورت سهامی عام همراه با مراحل و تشریفات طولانی میباشد.

توضیحات کامل مربوط به سهامی خاص را در اینجا بخوانید.

ماده 571 قانون مدنی

در واقع ماده فوق عنوان مینماید که: “شرکت عبارت است از اجماع حقوق مالکین متعدد در شئ واحد به نحو اشاعه.” و این ماده بدان معنا است: شرکت تجاری به گونه‌ای میباشد که در آن چند نفر به شکل مشاع مالک اموال یکتایی (واحد) هستند و تمامی آنها در جزء به جزء آن دارای حق مالکیت هستند. این شرکت تجاری میتواند اجباری و یا اختیاری باشد، همچنین شرکت قهری شرکتی است که بر اساس توافق شرکا پایدار نبوده و از طریق ارث اجتماع مابین مالکان ایجاد شده است.

توضیحات کامل مرتبط با شرکت اختیاری و قهری را در اینجا بخوانید.

آنچه که در مورد حقوق مدنی میتواند توجه را به خود جلب نماید، آن است که، امکان دارد مالکیست به صورت مشاع از هر عقد ذکر شده در این مقاله بوده و تنها عقدی به همراه نام و عنوان شرکت تجاری نباشد و عقدی باشد که هر کدام از شرکا توافق کند که حق مالکیت خاص خود را برای مالکیت مشترک ایجاد نماید. شرکت تجاری اختیاری ممکن است حاصل عقدی از عقدها باشد. مانند آنکه یکی از مالکان و شرکا نصف مال خود را به دیگری فروخته و یا هدیه بدهد. در این مورد دلیل مالکیت شریکی که در اینجا شرکت میباشد، عقدی است که به عنوان هدیه بوده و عقدی از جانب و به نام شرکت نمیباشد.

فقه و حقوق مدنی

در موضوع فقه و حقوق مدنی در باب عقد مستقل (شرکت) شک وجود دارد. برخی از تالیف‌گران با این نوع از عقد مخالف بوده و شرکت را حاصل امتزاج و همچنین اشاعه در مالکیت میدانند و حاصل آن یا به واسطه یکی از عقدهای معین یا به شکل قهری میتواند باشد. برخی برای این نوع از عقد اصالت قائل بوده و عقد شرکت را در ایجاد اشاعه تاثیرگذار دانسته و آن را کنار بیع و معاوضه در رسته عقدهای معین قرار میدهند. اما امروزه آن عقیده که بر عقاید دیگر دارای تسلط میباشد، آن است که اجماع مالکیت اشخاص مختلف و متعدد در یک چیز یا شئ یکتا یا واحد میتواند سبب عقدی به نام عقد شرکت بشود.

هویت حقوقی شرکت

به واسطه نظریه‌ای قدیمی که تحت عنوان نظریه قراردادی معروف میباشد، شرکت چیزی جز قرارداد نمیباشد و این موضوع در باب شرکت مدنی اختیاری صادق است و عمر آن تقریبا در قرن نوزدهم به پایان خود رسید زیرا، در آن مورد استقبال قرار گرفت آن هم بدلیل آنکه مرتبط با نظریه عمومی استقلال اراده میباشد و به شرکای شرکت این امکان را میدهد تا ارتباط مابین خود را به شکل دلخواه خود تنظیم کنند. ویژگی قراردادی نیز در شرکتهای تجاری دیده میشود و قرارداد شرکت، رابطه مابین شرکای شرکت را تنظیم کرده و آن قرارداد مابین شرکا در اکثر مواقع قرارداد شرکت بر قانون تجارت بوده و از طرف دیگر یک مدل از وضعیت حقوقی جدید را ایجاد مینماید که مرتبط به اشخاص ثالث است.

@ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

نویسنده

مدیر محتوا

دیدگاه (3)

 1. ثبت و تمدید برند، مراحل و مدارک لازم - موسسه ثبتی داوری هیوا دادمان
  27 خرداد 1399

  […] با مقوله مورد نظر پرداخته، دلیل اهمیت نشان تجاری برای شرکت تجاری را توضیح داده و اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار […]

 2. ثبت و تمدید برند | موسسه ثبتی داوری هیوا دادمان | مراحل و مدارک مورد نیاز
  30 خرداد 1399

  […] با مقوله مورد نظر پرداخته، دلیل اهمیت نشان تجاری برای شرکت تجاری را توضیح داده و اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار […]

 3. معرفی شرکت‌های قهری و اختیاری - موسسه ثبتی داوری هیوا دادمان
  28 تیر 1399

  […] بخواهیم درباره شرکت تعریفی ارائه نماییم. باید به ماده 571 قانون مدنی رجوع کنیم. در واقع ماده فوق عنوان مینماید که: “شرکت […]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *