اطلاعات عمومی ثبت حقوق
درخواست پلمپ دفاتر به صورت آنلاین

درخواست پلمپ دفاتر به صورت آنلاین

شما میتوانید درخواست پلمپ دفاتر به صورت آنلاین انجام بدهید. اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح بدهیم در واقع، تمامی شرکت ها و افراد حقیقی (منظور: حقیقی و حقوقی) برای ضبط و اظهار هزینه‌ها و دریافتی‌ها به شکل روزانه، هفتگی و ماهانه نیاز به دفاتر رسمی دارند. این به منظور نوشتن و نگه داشتن حساب‌ها در این دفاتر پلمپ است. این دفاتر به شکل دفتر پلمپ کل و دفتر پلمپ روزنامه و به صورت قطع‌های 50 برگی، 100 برگی و 150 برگی هستند.

دفتر پلمپ روزنامه چیست؟

در واقع دفتری است که در آن تمامی هزینه‌ها به همراه سود و زیان مرتبط با شرکت‌ها یا افراد حقیقی در آن به صورت روزانه وارد میشود.
باید گفت دفاتر روزنامه، دفترهایی هستند که بر اساس سر فصل و یا کد گذاشتن حساب ها در صفحه‌های ویژه آن ثبت می‌گردد. تمامی عملیات‌هایی که در دفترهای روزنامه ثبت میشوند میبایست نهایت تا پانزدهم ماه بعدی به دفتر کل منتقل شوند.

دفتر مشاغل یا همان دفتر درآمد-هزینه

دفتر مشاغل بایستی شامل ستون‌های زیر باشد و اطلاعات مرتبط و مذکور به ترتیب تاریخ در آنها ثبت بشود.

 • تاریخ
  شرح معاملات
  درآمد
  هزینه
  دارایی‌های قابل استهلاک

  تعریف دفتر کل

دفتری است ک در آن هزینه‌ها به شکل هفتگی و به صورت ریز در آن ثبت میشود. دفترهای روزنامه و دفترهای کل به شکل سالیانه در سال جاری همان سال و همچنین سال بعد دریافت میشوند که در سال مالی برای هر شرکت این دفترها تکمیل می‌گردند.

تعریف دفتر پلمپ / دفاتر پلمپ

در هر سال مالی، اداره دارایی و مالیات در جهت بررسی کردن وضعیت حساب ها و همچنین اخذ مالیات به دفترهای پلمپ کل و دفاتر روزنامه رجوع میکند.

اما چرا به این دفاتر، دفاتر پلمپ گفته میشود؟

زیرا تمامی صفحات این دفترها در اداره مالیات و ثبت شرکتها در واقع پلمپ شده و مورد بررسی قرار میگرند، به همین دلیل این دفاتر دارای اهمیت هستند. بر اساس ماده 6 قانون تجارت که همان دفتر روزنامه، کل، دفتر دارایی میباشد افراد حقیقی و حقوقی وظیفه دارند تا دفاتر تجاری دریافت کنند.
دفترهایی که مورد نیاز برای سازمان امور مالیاتی میباشند، شامل تمامی دفاتر روزنامه، کل و مشاغل یا همان درآمد و هزینه است. ماقبل هر نوع از عملیات‌‌های حسابداری بر اساس مواد 11 و 12 قانون تجارت که در سال 1311 تصویب شده است، این دفاتر باید توسط نماینده اداره ثبت اسناد و دفتر مشاغل از جانب اداره امور اقتصاد و دارایی مربوطه امضا شده و همچنین پلمپ و ثبت شود.

درخواست پلمپ دفاتر به صورت آنلاین

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درخواست پلمپ دفاتر به صورت آنلاین میتوانید با ما تماس بگیرید.

@ سازمان امور مالیاتی کشور

نویسنده

مدیر محتوا

دیدگاه (1)

 1. اخذ کارت بازرگانی و مدارک و مراحل - موسسه ثبتی داوری هیوا دادمان
  3 مرداد 1399

  […] متقاضی برای دریافت کارت بازرگانی به همراه اصل گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکت‌ها […]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *